PoczątekAktualności

Pierwsze spotkanie zespołu synodalnego

Spotkanie zespołu synodalnego, fot. Radio Fiat

Uroczystą Mszą św. w Archikatedrze Świętej Rodziny, odprawioną 29 października br., metropolita częstochowski abp Wacław Depo rozpoczął liturgicznie diecezjalny etap prac synodu w archidiecezji częstochowskiej. Aby we właściwy i pełny sposób przygotować się do synodu, abp Wacław Depo powołał zespół synodalny, mający koordynować wszelkie działania związane z przygotowaniami.
Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 4 listopada br. Na jego czele stanął bp Andrzej Przybylski, który wyjaśnił jakie są cele i zadania zespołu:

Zastępca koordynatora zespołu ks. Adam Polak przedstawił, kto został do niego powołany oraz pokrótce wyjaśnił cel pierwszego spotkania:

Proboszcz parafii św. Stanisława BM w Częstochowie ks. Jacek Michalewski wyjaśnił, co jego zdaniem będzie należało do głównych zadań synodu. Podkreślił również wartość tego, że do zespołu synodalnego zostały powołane zarówno osoby duchowne, jak i świeckie:

Zastępca dyrektora Radia Fiat Aleksandra Mieczyńska zaznaczyła, że jednym z zadań zespołu będzie wsłuchiwanie się w głosy dotyczące synodu dochodzące z Kościoła częstochowskiego oraz wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. Wyjaśniła również, jakie cele stoją, w kontekście synodu, przed Radiem Fiat:

Jeden z członków zespołu, Michał Rudnik, nie krył zadowolenia z możliwości tak pełnego dialogu pomiędzy duchownymi a świeckimi w Kościele podkreślając, że ten Kościół tworzymy wspólnie:

Z woli papieża Franciszka przygotowania do synodu biskupów w 2023 roku podzielone zostały na trzy etapy: pierwszy w Kościołach lokalnych, czyli w diecezjach, na forum krajowym, drugi na etapie kontynentalnym i trzeci w Stolicy Apostolskiej.

ABK/ZD